Za zimu bez zime-pravi izbor je TA peć
Grejni sistemi mogu biti različiti (na struju, drva, ugalj, pelet…) i razlikuju se kako po snazi tako i po osnovnim karakteristikama koje utiču na efikasnost i sposobnost zagrevanja manjeg ili većeg prostora. U ovu svrhu se koriste električne grejalice, peći na drva, kotlovi na pelet, ali i Termo-akumulacione peći kao jedinstven sistem za jeftino i efikasno grejanje.
TA peć se koristi u prostorima koji nemaju veliku površinu, ali i za dogrevanje većih površina što ih čini važnim dodatkom u većini poslovnih i stambenih sredina.
TA peć – jedinstvena konstrukcija koja donosi jedinstvene mogućnosti
TA peć ima jedinstvenu konstrukciju koja joj omogućava da akumulira toplotu i naknadno je postepeno oslobađa u prostor. Radi na struju, ima ventilatore, a savremeni modeli i pametne tehnologije za precizniju i daljinsku kontrolu.
Klasična termo-akumulaciona peć ima jednostavan princip rada, odličnu zaštitu i efikasno zagrevanje.
Najčešće ima 3 grejača sa različitim jačinama koji su raspoređeni između cigli i tokom rada ih zagrevaju. Nakon više časova rada cigle se zagreju na visoku temperaturu pa TA peć duže vremena ostaje topla, a aktivno greje barem 48 sati.
Izrađena je od lima, a između unutrašnjeg radnog dela i spoljašnje obloge nalazi se i izolacija u vidu staklene vune pa peć zadržava toplotu i napolju prenosi samo deo nje. Takođe, uređaj je baš zbog odgovarajuće izolacije jer je temperatura mnogo viša od vazduha koji se izduvava.
Stariji modeli na donjem delu imaju jedan ili dva ventilatora koji su povezani sa spoljašnjim termostatom pa peć može i da aktivira izduvavanje vrućeg vazduha i tako brže podigne temperaturu u prostoriji.
I novije generacije imaju ventilator, ali se on sada češće pozicionira na vrhu, ali ima istu ulogu.
Važno je napomenuti da je popularna i zato što se upotrebljava električna energija što je najkomforniji način grejanja. Dovoljno je da se peć uključi u struju, aktivira punjenje i prostor se greje. Nema prašine, nema energenata koji se lože, nema fluktuacije u temperaturi….i zato ih mnogi preferiraju.
Najjeftiniji tip grejanja
Ako tražite najjeftiniji tip grejanja, birajte TA peć, koja iako radi na struju, troši malo energije, a greje izuzetno dobro.
Pošto je reč o termičkoj akumulaciji, možete birati vreme punjenja što mnogi koriste za punjenje po jeftinoj struji koja je znatno niže cene od skupe tarife.
Posmatrano kroz mesečne troškove, TA peć je najjeftiniji tip grejanja, jeftiniji od kupovine peleta, uglja, drva ili grejanje na električne grejalice. Zato je ovo izbor mnogih još uvek i odlično rešenje u mnogim situacijama.
Odličan sistem zaštite od pregrevanja
Pošto grejači zagrevaju cigle koje akumuliraju toplotu dugo vremena, jako je važno da se osigura sistem zaštite od pregrevanja i samim tim isključi nastanak požara ili strujnog udara. I to su karakteristike koje odlikuju TA peći koje traju i rade bez većih problema.
Uređaji koji su do 3,5 kW snage koriste monofazni priključak, a jače peći trofazni tako da je dolazna snaga adekvatna i svi grejači rade stabilno.
Termostat za temperaturu je izuzetno osetljiv i reaguje gašenjem čim se postigne određena temperatura, a uz njega tu je još jedan, glavni osigurač koji je povezan sa sondom koja je postavljena između cigli i isključiće uređaj ako dođe do pregrevanja.
Takođe, i sami grejači imaju osetljiv sistem rada pa će doći do njihovog pojedinačnog gašenja ko se dogodi problem u radu
Savremeni modeli termo-akumulacionih peći imaju nove osobine
Nove i savremene TA peći su kompaktnijih dimenzija i mnogo više podsećaju na elegantna grejna tela koja se uklapaju u uređenje svakog prostora.
I oni imaju opeku kojom su ispunjeni da akumulira toplotu i polako je otpušta, ali sada imaju i LED kontrole, još precizniji termostat i pametne tehnologije.
Uz pomoć WiFi tehnologija, nova TA peć se kontroliše daljinski, radijatori se umrežavaju, a temperatura kontroliše mnogo jednostavnije. Postoje i posebni programi gde se u napred određuje način grejanja pa se može grejati komforno, ekonomično ili minimalno, samo da se spreči smrzavanje u prostoriji.
Pojedine tehnologije detektuju otvoren prostor, detektuju osobe u prostoriji, imaju prilagođen start pa se mnogo bolje raspolaže sa akumuliranom energijom i samim tim i manje troši.
Koju peć izabrati prema veličini prostorije?
TA peći se proizvode sa različitom snagom, od 2 kW pa do 6 kW i upravo ta snaga u direktnoj vezi sa veličinom prostorije, tj. treba da bude usklađena da bi peć bila dovoljna za efikasno zagrevanje.
Manji uređaji, 2 kW i 3 kW mogu da zagreju najmanje prostorije, a najefikasniji su u prostorima do 20 metara kvadratnih. Što je peć jača, ona greje više pa sa 6 kilovata bi teoretski trebalo da se zagreje i više od 50 metara kvadratnih.
Ipak, u praksi efekat grejanja zavisi od mnogo faktora. Spoljašnja izolacija na zidovima i kvalitet stolarije mnogo utiču na način grejanja u prostoru, tj. na temperaturu pa se i to mora uzeti u obzir.
Takođe, efikasnost peći će zavisiti od njenog položaja u prostoru, protoka vazduha i broja prostorija koje greje.
Pravilna upotreba produžava radni vek uređaja
Termoakumulacione grejalice su poznate kao izdržljive i stabilne u radu, sa dosta sistema obezbeđenja i ređim kvarovima je i ulaganje minimalno. Ipak, i od pravilne upotrebe zavisi dosta toga i uticaće na rad aparata.
Kod svakog prvog punjenja u sezoni, TA peć treba napuniti u potpunosti, svih 8 sati, bez prekida.
Na ovaj način se sagoreva prljavština i prašina, a cigle pripremaju za dalje punjenje i akumuliraju toplotu postepeno. Majstori kažu da je to prvo punjenje i odlična šansa da se proceni rad i funkcionisanje svih grejača i ventilatora pa da se zamene pre aktivnog grejanja.
Svako raspakivanje peći donosi i rizik od prosipanja izolacije pa je dobar predlog da se pri pregorevanju jednog grejača, odmah zamene sva tri i tako produži vek rada.
Osim toga, važno je odabrati peć koja ima mogućnost da zagreje prostoriju bez previše izduvavanja toplog vazduha jer to hladi peć što opterećuje grejače pa oni pregorevaju.
Takođe, mnogi koriste nekoliko TA peći za grejanje stambene površine, ali je važno pratiti koliko je ukupno opterećenje, kako na svakom limitatoru, tako i u trenutku kada se puni više njih i opterećuje elektro-mreža u prostoru. Najbolje je konsultovati električara da bi se izbegli svi eventualni problemi.
Zato što se puni po jeftinoj tarifi struje, koristi električnu energiju što je najkomforniji način grejanja, radi godinama bez većih ulaganja i sa nižim rizikom od požara…, TA peć je bila i ostala najpoželjniji način grejanja ili dogrevanja u gotovo svakom prostoru.
Slika: https://www.pexels.com/photo/new-contemporary-kitchen-with-dining-zone-7040698/
komentara (0)